Basenji – přítulný kamarád

Velikost a stavba těla

Plemeno Basenji (basenži), které vzniklo z polodivokých afrických psů žijících spolu s domorodými kmeny Pygmejů v Kongu, dorůstá až do výšky 48 cm. Přitom může dosáhnout hmotnost kolem 11 kg. Má krátký a přímý hřbet s dlouhým krkem. Ocas je vysoko nasazený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem. Pokud vztyčí uši, tak se mu na čele vytvářejí vrásky. Typickým zbarvením srsti je liščí hnědá s bílými znaky. Vyskytují se i barvy černá a bílá s červenými skvrnami. Žlutá až krémová barva jsou nežádoucími barvami. Srst je hustá a krátká, přičemž je spíše jemná a hladká.
zamyšlený pes

Povaha a temperament

Basenji je považován za velmi vyrovnané plemeno. Bývá trpělivý a přítulný.

Vhodné prostředí

Můžete ho chovat i ve městě. Potřebuje dostatek pohybu. Vzhledem k tomu, že basenji miluje nevázané hry s malými dětmi, je proto vhodným psem do rodiny.

Původ

Basenji vznikl z polodivokých psů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Jde o jedno z nejpůvodnějších a nejprimitivnějších existujících plemen psů, čehož dokladem je skutečnost, že stejně jako divocí předchůdci domácích psů neumí štěkat. Basenji jako moderní plemeno vznikl ve třicátých letech tohoto století.

Popis

Velmi elegantní středně velký dlouhonohý pes. Hlava plochá, při vztyčených uších se na obličeji vynořují vrásky. Oči tmavé, mandlového tvaru, jako by se dívali do dálky. Malé vzpřímené uši, nasazené vpředu na hlavě. Tělo harmonické, krátký rovný hřbet, hluboký oválný hrudník. Ocas vysoko nasazený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem. Srst lesklá, krátká a jemná. Barva: Černobílá, červenobílá, tříslová, trikolorní, černá. Velikost: V ideálním případě psi kolem 43 cm s hmotností 11 kg, feny jsou kolem 40 cm s hmotností 9,5 kg.
hlava pejska

Využití

Afričtí domorodci ho využívali zejména při lovu. Nyní je to pouze společenský a výstavní pes.

Zvláštní nároky

Basenji má silně vyvinutý lovecký pud, a proto ho v našich podmínkách většinou nelze pouštět ven na volno. Potřebuje však mnoho pohybu na delším vodítku, nejlépe při jízdě na kole nebo na delších túrách. Výborně snáší i vysoké teploty.

Basenji – přítulný kamarád
2.5 (50%)2