Jak si posvítit na své auto

Správné nastavení světel je jedním z významných prvků bezpečnosti, proto by se nemělo brát na lehkou váhu. K pravidelné údržbě automobilu je tedy vhodné zařadit i údržbu světlometů. Jak postupovat při nenáročné údržbě světel a kdy je nutné vyměnit žárovky?

Denně míjíme na cestách auta s příliš vysoko nastavenými světly, které nepříjemně oslňují protijedoucí řidiče. Naopak řidič s příliš nízko nastavenými světly má už při 100 km rychlosti nedostatečný výhled a nestihne včas zareagovat.

přední světlo

Snadná manipulace

V konečném důsledku to není nic náročného, je třeba si vše důkladně prostudovat a dopředu se seznámit se všemi věcmi, které se týkají osvětlení auta. K pohodlnému nastavení správného sklonu světel dnes slouží přepínač pod volantem u levé ruky řidiče. Obvykle jde o otočné kolečko, kterým se podle tabulky v návodu k obsluze auta nastaví správný úhel světel při různém zatížení vozu. Tedy, pokud máte za autem vozík a náklad zatíží vaše auto, sklon světla byste měli přizpůsobit jízdě na silnici tak, aby auto neosvětlovalo protijedoucí vozidla.
čtyři světla vozu

Nezapomeňte na zadní osvětlení

Správně osvětlenou byste měli mít i zadní část vozu. Postarejte se o osvětlení SPZ a předejdete pokutě, která by mohla snížit váš rodinný rozpočet o několik tisícovek.

K povinné výbavě každého automobilu by měla patřit sada náhradních autožárovek (jedna žárovka od každého druhu). Povinné osvětlení v průběhu celého roku je přece k světlům neúprosné, proto si vybírejte kvalitní značky, které vydrží dlouho. Předejdete ztrátě svítivosti a dalším negativním změnám, například změně barvy světla.

Kvůli těmto nedostatkům se doporučuje měnit žárovky i po ujetých, přibližně 30 000 kilometrů. Žárovky předních světel by se měly vyměňovat obě najednou, aby nedocházelo k rozdílné svítivosti předních světel. Toto jsou však základy, které by měl každý jeden řidič ovládat a před každou jízdou se přesvědčit o jejich aktuálním stavu.

Ohodnoťte příspěvek