Výstavy, které si toto léto rozhodně nesmíte nechat utéct

Francouzský impresionismus

Místo: Palác Kinských v Praze

Vstupné: 150 – 280 Kč

Impresionismus jako směr vznikl v 2. polovině 19. století a zrodil takové mistry jako byli Claude Monet, Edgar Degas či Paul Cézanne, kteří se ve svých malbách soustředili na zachycení přirozeného světla a barev, jaké měla krajina kolem nich.

Jejich díla plná jemného světla, barev a přírody budou k vidění 13.10.2019

dívka v galerii

Zvuky / Kódy / Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění

Místo: Dům u Kamenného zvonu v Praze

Vstupné: 60 – 120 Kč

Projekt, který přináší jedinečný pohled na dějiny zobrazování zvuku na poli vizuálního umění od avantgardy až po současnost si můžete prohlédnout do 13.10.2019

Mezi vystavované umělce bude patřit například František Kupka, či umělci tvořící v 1. polovině 20. století kolem školy Bauhaus, John Cage, představitelé hnutí Fluxus, což je mezinárodní skupina výtvarníků, založená v roce 1960 v New Yorku.

žena s tlampačem

Kubišta – Filla. Plzeňská disputace

Místo: Mastné krámy, Západočeská galerie Plzeň

Vstupné: 35 – 70 Kč

Mimořádná výstava koncipovaná jako rozmluva dvou významných českých kubistů, ale hlavně přátel, kteří našemu domácímu umění poskytli v 1. polovině 20. století potřebný impuls, obohacená jak o díla jejich přívrženců, tak i jejich uměleckých „protivníků“.

Expozice je návštěvníkům přístupná až do 29.9.2019.

pražský mlýn

Vladimír Boudník

Místo: Pražákův palác, Moravská galerie v Brně

Vstupné: 80 – 150 Kč

Jedinečná výstava neoavantgardních prací tohoto „něžného barbara“ pracujícího v době komunistického teroru, který značně ovlivnil nejen Brněnskou uměleckou scénu, obohacená o díla současných umělců, kteří tímto komentují klíčové okamžiky Boudníkovy kariéry je k vidění do 11.8.2019.

 

MEDAmbasadorka umění

Místo: Museum Kampa v Praze

Vstupné: 90 – 300 Kč

Meda Mládková, podporovatelka a také sběratelka moderního umění letos oslaví 100 narozeniny. K této příležitosti nám poskytne k nahlédnutí svou jedinečnou sbírku umění, kterou vytvořila během svého života se svým manželem Janem v USA.

Výstavu máte možnost navštívit až do 30.9.2019

 

Nová citlivost Běly Kolářové

Místo: Oblastní galerie Liberec

Vstupné: 40 – 80 Kč

Kresby vytvořené líčidly, asambláže a samozřejmě také fotografie mezinárodně oceňované fotografky a umělkyně druhé poloviny 20. století jsou k vidění až do 29.9.2019

 

Jiřičná

Místo: DOX Centrum současného umění, Praha

Vstupné: 40 – 300 Kč

Meda Mládková není jediná, která letos slaví významné životní jubileum, další takovou ženou je o dvacet let mladší architekta a významná představitelka high tech a postminimalismu, Eva Jiřičná.

Záměrem výstavy, kterou máte možnost zhlédnout do 12.8.2019, pořádané na oslavu narozenin této výjimečné ženy, je představit proces vývoje a realizací jejích projektů, obohacené o architektonické modely.

 

Skupina 42

Místo: Veletržní palác – grafický kabinet, 2. patro, Praha

Vstupné: 120 – 220 Kč

Skupina vznikla v roce 1942 dohodou názorově si blízkých přátel, ovlivněných kubismem a surrealismem, přesto se ve svém zájmu sdružovala hlavně na město a periferii.